ICC Színprofilok használata
Nyomdában használatos színprofilok
Az ICC SZÍNPROFILOK HASZNÁLTA
Nyomdai anyagleadáskor az állományoknak tartalmazniuk kell az adott nyomtatási technológiának és nyomathordozónak (papír) megfelelő kimeneti ICC színprofilt (Output Intent). A nyomdai gyártáshoz szükséges PDF/X szabvány ennek beállítását meg is követeli. Fontos, hogy a tervezői fázisban a grafika minden elemére tudatosan alkalmazzuk ezeket a színprofilokat. Ennek hiányában a végeredmény színe eltérhet az eredeti elképzelésektől, félreértésekhez vezethet.
A Keskeny Nyomda a nyomtatási- és a nyomtatás-előkészítési munkafolyamatokat az aktuális nyomdaipari szabványoknak megfelelően végzi, azaz teljesíti az ISO 12647-2:2013 szabványban foglaltakat. Ennek megfelelően az alábbi ICC színprofilok alkalmazandóak:
Mázolt alapanyagokhoz (pl.: matt-fényes műnyomó papírok): PSO Coated v3 (Fogra 51),
Mázolatlan alapanyagokhoz (pl.: ofszet papírok): PSO Uncoated v3 (Fogra 52),
Ezek a színprofilok a leggyakrabban használt kiadványszerkesztő és képfeldolgozó szoftverekben nem találhatóak meg. A fenti linkekről letölthetőek.
A színprofilok telepítésével és használatával kapcsolatban bővebb információt talál ide kattintva.
Az ICC SZÍNPROFILOK
Az ICC profil specifikációt az 1993-ban alapított International Color Consortium dolgozta ki, egy gyártó- és eszköz független színrendszer létrehozásának céljából. Az ICC profilok használata lehetővé teszi, hogy egy bemeneti eszközzel (pl. fényképezőgép) létrehozott szín értelmezhető legyen egy más elven működő kimeneti eszköz (pl.: a nyomdagép) számára. A nyomdaiparban külön előnyt jelent, hogy a nyomdák meghatározhatják a saját színprofiljaikat is, amikhez a tervező grafikusok és operátorok tudnak igazodni. Ennek segítségével megvalósítható a megrendelő és a nyomda közötti helyes színkommunikáció.